ABD Ordusu, Filipinler’de Aşı Karşıtı Propaganda Yapmış (Ama Hepsine Değil)

Reuters’in haberine göre ABD ordusu, COVID-19 pandemisi sırasında Filipinler’de Çin’in COVID-19 aşısını karalamak için propaganda amaçlı sosyal medya haberleri kullandı. 2020 yılının baharında başlayan bu sürecin 2021 yılına kadar devam ettiği belirtildi. Filipinler’de Sinovac aşısı 2021 yılında bile tercih edilmedi. 

ABD ordusu tarafından yapılan paylaşımlardan birinde, kullanılan sahte hesapta “COVID Çin’den geldi ve AŞI da Çin’den geldi, Çin’e güvenmeyin!” şeklinde tweet attı. Bir başka paylaşımda ise Çin’in aşılarının İslam’a uygun olmadığı çünkü içinde domuz türevleri olduğu iddia edildi. 

Platformlara yakalanmışlar

Reuters’e açıklamada bulunan eski askeri yetkililer, Pentagon’un X, Facebook ve Instagram’da propaganda hesapları olduğunu, Facebook yöneticilerinin 2020’nin sonlarında bu hesapların tespit ettiğini ifade etti. Yetkililer, hesapların topluluk kurallarını ihlal ettiği için kapatılacağını belirtti. Bunun üzerine yetkililer de aşı karşıtı kampanya için hesapları kullanmayı bırakacaklarını söyleyerek hesaplarını kurtardı. 

Kampanya, Çin’in COVID-19’un yayılmasının ABD’ye kadar izlenebileceğine dair temelsiz iddialarına karşılık olarak başlatıldı. Bir Pentagon sözcüsü, yaptığı açıklamada “ABD’yi, müttefiklerini ve ortaklarını hedef alan kötü niyetli etki saldırılarına karşı koymak için çeşitli platformlar, sosyal medya da dahil olmak üzere, kullandıklarını” belirtti. 

Görüldüğü gibi internette yer alan her iddiayı çok da ciddiye almamak ya da kaynağını araştırmadan doğru kabul etmemek gerekiyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x